Ubieganie się o dotację z tarczy finansowej to obowiązek menedżera
Członkowi zarządu spółki, która nie skorzysta z pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju grozi odpowiedzialność karna.
Przedsiębiorcy dotknięci drugą falą koronawirusa wciąż czekają na uruchomienie zapowiedzianej Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Jeżeli danemu podmiotowi przysługiwać będzie subwencja w wysokości co najmniej 200 tys. złotych, to osoby nim zarządzające nie powinny się wahać i niezwłocznie złożyć wniosek o jej udzielenie mając na uwadze nie tylko aspekt ekonomiczny. Nie starając się o udzielenie subwencji osobom tym grozi odpowiedzialność karna.
Negatywne doświadczenia
Uruchamiając program pierwszej Tarczy Finansowej Polski Fundusz Rozwoju szacował, że pomoże ponad 670 tys. przedsiębiorcom. Według danych opublikowanych na stronie internetowej PFR, z programu skorzystała nieco ponad połowa uprawnionych. Przyczyną takiego wyniku jest głównie obawa przedsiębiorców. Eksperci alarmowali, że regulamin Tarczy PFR był w wielu miejscach nieprecyzyjny, a przedsiębiorcy korzystający z dofinansowania muszą liczyć się w przyszłości z kontrolą wykorzystania środków. Wiele z podmiotów uprawnionych do uzyskania subwencji chcąc uniknąć problemów i potencjalnej odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń czy też wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem, zrezygnowało z ubiegania się o pomoc.
Założenia Tarczy Finansowej PFR 2.0 opublikowane przez rząd prowadzą do wniosku, że nowy program będzie bardzo podobny do pierwowzoru. Nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta